2018 Fiesta ST artık mekanik sınırlı kaydırmalı diferansiyel ile de sunulacak.

Yeni Fiesta ST’yi bu başlıkta okumuştuk, eğer ilk bilgilere sahip değilseniz önce oraya bakmanızı öneririm çünkü burada tekrara düşmemeye çalışacağım. Eksik bilginiz olmasın 🙂 Teşekkürler.

Ford bugün sofistike Spor Teknolojileri hakkında daha fazla bilgi verdi, gelin biraz inceleyelim.

  • Tamamen yeni Ford Fiesta ST‘nin viraj çekişini geliştirmek için ilk kez mekanik sınırlı kaymalı diferansiyeli (LSD) opsiyon olarak sunuluyor olacak.
  • Segmentinde ilk; Ford patentli kuvvet vektörü yayları, daha keskin bir geri dönüş, daha iyi arka uç yanıtı ve daha bağlı bir hissiyat sunuyor.
  • Launch Kontrolü, sürekli olarak hızlı kalkış sağlıyor ve göstergede özel bir grafik ile desteklenmiş. (Galeride mevcut)
  • 200 PS 1,5 litrelik EcoBoost motoru benzersiz şekilde üç silindirli bir ses sunuyor; %11’lik yakıt verimliliği iyileştirmesine katkıda bulunan silindir kapama özelliği de mevcut. Bunun gibi tüm bilgiler yukarda verdiğim başlıkta mevcut.
  • Seçilebilir Sürücü Modları da daha önce sunulmayan yeni özelliklerden; Normal, Sport ve Track. 

Üçüncü nesil Fiesta ST, isteğe bağlı bir Quaife LSD (MSKD) ile sunulan ilk model olup, ileri viraj alma yeteneği için ön uç çekişinin optimize edilmesine yardımcı oluyor – özellikle köşelerin çıkışında daha fazla kavrama sağlıyor.

Mekanik sistem, motor torkunun azaltılmış kavraması olan bir tekerleğe – örneğin viraj dönüşü sırasında iç tekerleğe – dağıtımını azaltmak için çalışıyor ve motorun torkunu motor performansından tam olarak yararlanmak için daha fazla kavrama ile tekerleğe dağıtıyor.

Yeni LSD seçeneği, Ford’un yol tutuşunu geliştiren ve viraj alırken iç ön tekerleğe fren gücü uygulayarak understeer’i azaltan geliştirilmiş Tork Vektörleme Kontrolü teknolojisi ile birlikte çalışıyor. İki özellik arasındaki denge, kuru yüzeylerde ve ıslak yüzeylerde optimum kavrama sağlamak için Ford Performance mühendisleri tarafından ince ayar ile sağlanmış.

 

Ford mühendisleri tarafından geliştirilen, Ford patentli kuvvet vektörü yayları, yeni Fiesta ST’nin torsiyon çubuklu arka süspansiyonunun stabilitesini, çevikliğini ve tepki verimini artırıyor – daha fazla bağlılık hissi uyandırıyor ve  sürüş deneyimini arttırıyor. Yeni sistemin avantajları:

  • Daha keskin dönüş ve direksiyon yönlendirmesi.
  • Genellikle sertliği arttırmak için kullanılan Watt bağlantı çözümü ile karşılaştırıldığında 10 kg’lık bir tasarruf.
  • Geleneksel süspansiyon amortisörleri ile uyumluluk.
  • Konfor, sürüş kalitesi veya rafinelik konusunda herhangi bir taviz yok.

Buna ek olarak, sofistike süspansiyon sistemi, yüksek hızlı sürüş arıtımı sağlarken, bağımlı sönümleme kontrolü sağlayan gelişmiş gövde kontrolü sağlamak için RC1 valf teknolojisini kullanan Tenneco çift borulu ön ve mono tüp arka amortisörlere sahip. Arka torsiyon çubuğu sertliği ise 1,400 Nm/deg.

Yalnızca pistte kullanılmak üzere geliştirilen isteğe bağlı açılan Launch kontrolü, gaz kelebeğinin tamamen açık tutulması, motor devir sayısını ayarlamasını ve otomatik olarak devir sınırında tutmasını ayarlıyor.

Bununla birlikte debriyajın tamamen serbest bırakılması, elektronik denge kontrolü (ESC), çekiş kontrolü, Tork Vektörleme Kontrolü ve güç ve tork iletimini yöneten Tork Yönlendirme Dengeleme sistemleri ile optimize edilmiş bir başlangıç ​​sağlıyor. Sürüş modunun diğer detayları yukardaki linkte mevcuttu.

Ford Performance modelinin sportif karakteri, direksiyon mafsal tasarımı ile daha da geliştirilmiş; 12:1 direksiyon oranıyla benzersiz EPAS kalibrasyonuna sahip -Ford Performance modellerinin en hızlısı ve önceki nesil Fiesta ST200’den yüzde 14 daha hızlı-; ayrıca Fiesta ST 278 mm havalandırmalı ön ve 253 mm arka disklere sahip yüksek performanslı fren sistemi sunuyor.

Ford’un yeni 1.5 litrelik EcoBoost motoru, turboşarj, yüksek basınçlı yakıt enjeksiyonu, İkiz bağımsız Değişken Kam Zamanlama ve 6000 rpm‘de 200 PS güç sağlayan üç silindirli bir mimari ve 1,600 ila 4,000 rpm arası 290 Nm tork üretiyor. 0-100 km/h hızlanma 6.5 sn ve son hız saatte 232 km.

Dinamik far seviye kontrollü kısa ve uzun huzmeli farlar için LED farlar hakkında Ford bilgi henüz sunmamış olsa da, Kırmızı Fiesta ST üzerinde ve videoda bunu görebilirsiniz.

Model, Türkiye’de 2018 yaz aylarında siparişle birlikte alınabilecek. Fiyatının da eskisi ile benzer olacağı düşünülüyor.

Galeri

Video

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.