Yeni nesil Fiesta’nın, ST versiyonu tanıtıldı. Tamamen yeni 1.5L EcoBoost motor ile hem 3 kapılı hem de 5 kapılı.

3. Jenerasyon Yeni Ford Fiesta ST, 24 Şubat’ta tanıtıldı ve Mart ayında gerçekleşecek olan Cenevre Fuarında görücüye çıkacak, şimdi gelin önce anahtar özelliklerine bakalım.

  • Yeni Ford Fiesta ST, 200 PS, üç silindirli, 1.5 litrelik EcoBoost motordan gücünü alıyor.
  • İlk üç silindirli Ford Performans modeli olan Yeni Ford Fiesta ST, herhangi bir koşul için optimize edilmiş eğlenceli sürüş için motor, direksiyon,denge kontrollerini ve hatta egzoz sesini ayarlayan Sürüş Modları‘nı da içeriyor.
  • Elektronik Ses Geliştirme ve aktif egzoz supabı üç silindirli motorun sportif sesini güçlendiriyor. Motor, aynı zamanda bir silindirin devre dışı bırakılmasıyla daha da azaltılmış CO2 salınımı sağlıyor.
  • Yeni Ford Fiesta ST geliştirilmiş kişiselleştirme seçenekleri ve teknolojisi yelpazesi, yeni tasarım paketleri, 8 inç dokunmatik ekran ve B&O müzik sistemi ile birlikte SYNC 3 sistemini sunuyor.

2017 Yeni Ford Fiesta’nın tüm detayları burada

Önümüzdeki ay Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki küresel kamuoyuna ilk girişi öncesinde ilk kez gösterilen yeni nesil Fiesta ST, 200 PS, 290 Nm tork ve beklenen 0-100 km/s hızlanma süresi 6.7 sn.

Üç silindirli motor için Ford’un endüstride bir ilk, silindiri devre dışı bırakma özellikli yeni 1.5 litrelik EcoBoost motorunun Fiesta ST ile beklenen CO2 salınımı 114 g/km.

1.0L Silindir Kapama Tek.

2018 yılının başında hem üç kapılı hem de beş kapılı karoserde piyasaya sunulacak olan yeni nesil Fiesta ST, benzersiz bir cesur ve belirgin dış stil ile her zamankinden daha fazla iç mekan kişiselleştirme seçenekleri ile sunulacak. Özel 18 inç alaşım jantlar da unutulmamış; OPC’ye göz kırpan jant tasarımı, oldukça şık görünüme sahip.

Tamamen yeni 1.5 litrelik EcoBoost motor

Ford’un çok ödüllü, 1.0 litrelik EcoBoost’u da içeren benzinli motorların EcoBoost yelpazesinin bir parçası olan yepyeni 1.5 litrelik EcoBoost motoru optimize edilmiş performans ve yakıt verimliliği için turboşarj, yüksek basınçlı yakıt enjeksiyonu ve ikiz bağımsız değişken kam zamanlaması gibi teknolojileri kullanıyor.

Motorun üç silindirli yapısı, düşük devirde yüksek tork üretiyor. Performansı daha da artırmak için optimize edilmiş türbin tasarımını kullanan yeni bir turboşarj ile daha da güçlenmekte ve daha hızlı ve daha süratli bir sürüş deneyimi için gecikmeyi en aza indirgemektedir.

Yeni bir kombinasyona sahip port yakıt enjeksiyonu ve doğrudan yakıt enjeksiyon teknolojisi ile birlikte hafif motor yükleri altında yakıt verimliliğinde belirli bir artış ve düşük emisyon ile birlikte yüksek güç ve tepki vermeye yardımcı oluyor.

Ford’un yeni silindir devre dışı bırakma teknolojisi – 1.0 litrelik EcoBoost motoru ve üç silindirli bir motor için bir ilk – Fiesta ST müşterileri için yakıt iletimini ve valf çalışmasını otomatik olarak durdurarak performansı etkilemeden yakıt verimliliğini arttırıyor. Motorun silindirlerini tam kapasiteye ihtiyaç duyulmayan koşullarda, örneğin vites boştayken, yavaşlarken ve sabit hızla giderken tek silindir kapatılır. Teknoloji, bir silindirin 14 milisaniye içinde devre dışı bırakılmasını veya yeniden devreye girmesini sağlanıyor – göz kırpmasından 20 kat daha hızlı-.

Tamamı alüminyum motor, entegre egzoz manifoldu ile motorun optimum sıcaklıklara daha hızlı ulaşmasına yardım ederek yakıt verimliliği arttırıyor ayrıca silindirler ve turboşarj arasındaki egzoz gazlarının gidiş mesafesini en aza indirgeyerek daha hızlı tork üretiyor. Motor ayrıca kurum emisyonunu azaltan gaz partikül filtresine de sahip olacak.

Yeni Sürüş Modları

  • Normal modda, motor kontrolü, çekiş kontrolü, elektronik denge kontrolü (ESP), ESE (elektronik ses geliştirme), egzoz sesi ve elektronik güç destekli direksiyon (EPAS) doğal yanıt verir.
  • Spor modunda, motor kontrolü ve gaz pedalı tepkisi keskinleştirilir ve EPAS ayarları, hızlı yol sürüşü için daha fazla geri bildirim ve daha hassas kontrol sağlamak üzere ayarlanır. Aktif gürültü kontrol valfı açılır ve ESE, kabindeki sportif egzoz ve motor gürültüsü arttırılır.
  • Track modunda, tüm araç dinamikleri mümkün olan en hızlı tur süreleri için ayarlanır, çekiş kontrolü devre dışı bırakılır ve ESP müdahaleleri geniş kayma moduna ayarlanır.

Çevik ve duyarlı Ford Performans ayarlı şasi, yol tutuşunu geliştiren ve viraj alırken ön tekerleğe fren kuvveti uygulayarak understeeri azaltan gelişmiş Torque Vectoring Control teknolojisi ile destekleniyor bununla beraber ESP artık tamamen kapatılabiliyor olacak. Sınırlı bir müdahale, geniş kayma modu ve tam sistem devre dışı bırakılması olarak üç farklı ESP modu yer alıyor.

Daha Fazla Kişiselleştirme

Yeni Ford Fiesta ST, her zamankinden daha fazla kişiselleştirme seçeneği sunacak. Müşteriler, vites kolu, direksiyon simidi, kapı kolları ve dekoratif gösterge paneli için çeşitli seçim yapabilecek ve farklı stil paketlerinden birini seçebilecekler.

Ergonomik Fiesta ST iç mekanı, destekleyicili Recaro koltukları ve düz tabanlı bir direksiyon simidine sahip olacak. Dış renk seçenekleri yeni Liquid Blue’yu içerecek ve Fiesta ST’ye özel 18 inç alaşım jantlar sunacak.

Ford’un SYNC 3 iletişim ve eğlence sistemi, Fiesta ST sürücülerinin ses, navigasyon ve bağlı akıllı telefonları basit, konuşma sesli komutlarla kontrol etmesini sağlayacak. Apple CarPlay ve Android Auto™ ile uyumlu olan SYNC 3, tutma ve kaydırma hareketleri ile çalıştırılabilen boyu 8 inç’e kadar uzanan, tabletten ilham alan dokunmatik ekranlarla desteklenmektedir.

Yeni Ford Fiesta ST, Ford’un geçen yıl yeni nesil Fiesta için ilk kez ilan ettiği özelliklerin arasında, yüksek kaliteli bir ses deneyimi için yüksek kaliteli B&O PLAY Ses Sistemi ile sunulacak.

Fiyatı, şu an satılan Fiesta ile benzer olması beklenmekte. Mevcut Fiesta ST için 2017 Türkiye fiyatı 33 bin Euro’dur. Umarım yeni Fiesta ile fiyatlar uygun şekilde revize edilir. 🙂

Cenevre 2017’den Kareler

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.