Ford, Daha Güçlü, Yakıt Verimli, Rafine ve Akıllı Ranger’ı Tanıttı

  •  Yeni Ford Ranger, %9’a varan yakıt verimliliği ile gelişmiş performans sunarken, gelişmiş bağlantı ve sürücü yardımı teknolojileri tanıtıldı.
  • Serinin en güçlüsü olan 213 PS Bi-turbo 2.0 litre EcoBlue dizelin de bulunduğu modellere 10 vitesli yeni otomatik şanzıman seçeceği sunuluyor.
  •  Avrupa’nın en çok satan pick-up’ı artık standart olarak Yaya Algılama ve Akıllı Hız Sınırlayıcı özelliklerine sahip. Aktif Park Yardımı ve kolay kaldırılabilir yükleme kapağı da seçilebilir seçenekler arasında.
  • 2019’un ortalarında satışına başlanacak.

Yeni Ranger motor serisi, mevcut 3.2 litrelik TDCi dizeline kıyasla 13 ps daha fazla güç ve 30 nm daha fazla tork sunuyor. Özetle yeni 2.0 litrelik EcoBlue motor, çift turbo ile 213 ps ve 500 nm tork sağlıyor.

Tek Kabin, Super Kabin ve Çift Kabin tiplerine sahip olan yeni Ranger, standart olarak dört tekerlekten çekişe ve Ford’un SYNC 3 bağlantısı ve FordPass Connect yerleşik modem teknolojisine sahip.

Çift Kabin, yüksek güçlü yeni Ranger çeşitleri iyileştirilmiş rafinerilik için Aktif Gürültü Kontrolü teknolojisine sahip.
Ranger Wildtrak modelleri ve lüks Ranger Limited’in her ikisi de, kolay kaldırılabilen yükleme kapağı da dahil olmak üzere yeni premium özellikler sunar.

Ranger’in güçlü yeni 2.0 litrelik EcoBlue motoru aşağıdaki kombinasyonlarla sunulmakta:

  • 130 PS tek değişken geometrili turboşarj; 340 Nm tork; 209 g/km CO2 emisyonu ve 8,0 l/100 km yakıt tüketimi.
  • 170 PS tek değişken geometrili turboşarj; 420 Nm tork; 216 g/km CO2 emisyonu ve 8,3 l/100 km yakıt tüketimi.
  • 213 PS değişken geometrili yüksek basınçlı ve sabit geometrili düşük basınçlı turboşarjlı Çift-turbo; 500 Nm tork; 228 g/km CO2 emisyonu ve 9,2 l/100 km yakıt tüketimi.

Altı vitesli manuel şanzımana ek olarak, 170 PS ve 213 PS güç çıkışı sağlayan motorlar, 10 ileri tam otomatik şanzıman opsiyonu sunuyor.

Gerçek dünyadaki sürüş döngülerine dayanan Ford mühendislik verileri, 10 ileri otomatik şanzıman kullanılarak yüzde 9’a kadar yakıt verimliliğinde ve eşdeğer güçteki eski motora kıyasla manuel versiyonlarında yüzde 4’lük bir iyileşme olduğunu gösteriyor.

Motor hakkında tüm detaylar: Ford’dan Tamamen Yeni Dizel Motor; 2.0 EcoBlue

Raptor hakkında tüm detaylar: İlk Ford Ranger Raptor Tanıtıldı

Daha akıllı, daha güvenli bir sürüş deneyimi
Yeni Ranger, sınıfında Yaya Tespiti ve Akıllı Hız Sınırlayıcı Teknolojileri ile Çarpışma Öncesi Yardımı sunan ve sürücülerin kazaların etkilerinden kaçınmasına veya azaltılmasına ve yüksek maliyetli para cezalarına maruz kalmamasına yardımcı olan ilk araç.

Ford’un Yaya Algılama teknolojisi, yoldaki insanları algılamak için öne bakan kamera ve radar kullanıyor ve sürücü uyarılara yanıt vermezse frenleri otomatik olarak uyguluyor. Sistem bir yaya tespit ederse ve bir çarpışmanın yaklaştığını tespit ederse, sürücü ilk önce gösterge tablosunda sesli bir alarm ve görsel uyarı alır. Sürücü cevap vermezse, sistem fren balataları ve diskler arasındaki boşluğu azaltarak frenlerin uygulanması için gereken süreyi kısaltır. Sürücüden hala bir cevap gelmezse, frenler otomatik olarak uygulanır ve araç hızı düşer.

Akıllı Hız Sınırlayıcı, yeni Ranger’ın maksimum hızının değişen hız sınırları içinde kalmak üzere otomatik olarak ayarlanmasını sağlamak için Ford’un Hız Sınırlayıcı ve Trafik İşareti Tanıma teknolojilerini birleştirir.

Sürücüler, maksimum araç hızını ayarlamak için direksiyon kontrollerini kullanarak Akıllı Hız Sınırlayıcıyı etkinleştirir. Sistem, yol işaretlerini izlemek için ön cam monte edilmiş bir kamera kullanıyor ve hız sınırı bu maksimum ayarlanan hızdan düşük olduğunda, aracı gerektiği gibi yavaşlatıyor. Hız sınırı arttıkça, sistem sürücünün ayarlanan hıza kadar hızlanmasına izin veriyor ve tabi yeni hız sınırını aşmaması şartıyla.

Yeni Ranger ilk defa Ford KeyFree Sistemi ve Ford Power marş düğmesi sunuyor ve bagaj kapağı kilidi şimdi merkezi kilitleme sistemine entegre edilmiş durumda. Aktif Park Yardımı teknolojisi, sürücü hızlanma ve frenlemeyi kontrol ederken, aracı paralel park yerlerine yönlendirmeye yardımcı olur. Yeni Focus’taki gibi gaz, fren kontrolü bunda yok.

Yeni Ranger sürüş deneyimi, daha rafine sürüş sağlamak için revize edilmiş süspansiyonla da geliştirilmiş. Yay ve sönümleyici oranları, her varyantın karakterine özgü sürüş ve sürüş sağlamak için ayarlanmış.

Ranger, revize edilmiş bir ön tampon tasarımı ve yeni bir ızgara içeriyor; merkezi yatay çubuk şimdi uzunluğu boyunca iki ince bölüme ayrılmış. Yeni renk seçenekleri arasında Dağınık Gümüş ve Mavi Yıldırım bulunuyor ve yüksek seri versiyonlarda xenon farlar ve LED gündüz yanan farlar bulunuyor.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.