Seat 1,1 milyar euro yatırımla, kardeşi Golf’ten üç ay sonra tamamen yeni Leon (Mk4) modelini tanıttı.

Tahmin edeceğiniz üzere Leon ile sunulan birçok yenilik Golf ile ortak, detaylı olarak hazırladığımız Golf yazımız aşağıda yer almaktadır. 

Volkswagen Golf Mk8 Tanıtıldı

  • Leon eski nesline göre güçlü bir tasarım evrimi geçirerek ve aydınlatma teknolojisini bir üst seviyeye taşıyor.
  • Yeni Leon ile sunulan aktarma organları; benzin (TSI), dizel (TDI), sıkıştırılmış doğal gaz (TGI), hafif hibrit (eTSI) ve plug-in hibrit (eHybrid) olarak belirlenmiş.
  • Tamamen yeni SEAT Leon, markanın ilk tamamen bağlantılı aracı, bu sayede insanları dijital yaşamlarıyla sürekli iletişim halinde tutabiliyor.
  • Golf’ün aksine Leon, markanın Barselona’da tasarlandı, geliştirildi ve üretilecek.
  • 2020 ikinci çeyreğinde satışına başlanacak. Türkiye’ye ise tahmini olarak dördüncü çeyrek başında gelecektir.

Dış Tasarım

Tamamen yeni SEAT Leon, selefine kıyasla güçlü bir tasarım evrimi getiriyor: yenilenmiş dış ve iç tasarım dili, gelişmiş genel oranları ve daha kararlı yüz ve pürüzsüz çizgileri sayesinde daha güçlü bir karakter kazandırıyor. Bahsi geçen genel oranların tüm araçlar için ortak olduğunu ve bu oranları uygulayan markaların tasarımlarının ne kadar çok benzediğini siz de fark etmişsinizdir. Golf’ün geleneksel tasarımını koruması sebebiyle, Leon ile eskiye göre daha fazla değişmiş ve bence hoş da olmuş.

Tamamen yeni SEAT Leon’a yönelik ilerlemeler, kısmen, aracın MQB Evo mimarisi sayesinde, SEAT’ın çeşitli müşteri tabanının birçok ve çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan bir araç geliştirmek için gerekli araç setini sağlayarak başarılmış. Tamamen yeni SEAT Leon’un sürtünme katsayısı önceki nesle göre yaklaşık %8 geliştirilmiş, tam değer verilmese de Golf MK8’den (0.275 Cd) birazcık daha fazla olduğunu hesaplayabiliriz.

Boyutlar

5 kapılı modelinde tamamen yeni SEAT Leon, 4.368mm uzunluğunda (+ 86mm), 1.800mm genişliğinde (-16mm) ve 1.456mm yüksekliğinde (-3mm). Aks aralığı 2.686mm, üçüncü nesil SEAT Leon’dan 50mm daha fazla. Gördüğünüz üzere Golf’ten hem uzun hem de daha fazla aks açıklığına sahip, bu sayede kaput uzatılarak A sütünu geriye çekilmiş ve “altın oran” tutturulmuş.

İç Tasarım

Kabindeki her şey, yolcular için iç konforu artıracak şekilde ergonomik olarak hassas olacak şekilde tasarlanmış. Sürücü koltuğunda otururken, yolcu olarak veya arkada olsun, kabin güvenlik hissi sağlayan yolculara eldiven gibi uyacak şekilde geliştirilmiş.

İç mekanın ana kahramanı, sakinlerle hassas etkileşim sağlayan ve gerekli fiziksel düğme sayısını azaltan jest tanımayı da içeren merkezi 10” bilgi-eğlence ekranı.

İç aydınlatma tamamen yeni Leon’un önemli bir özelliğidir. Tüm genişliğini kaplayan ve kapılardan devam eden bir sarımlı gösterge paneli ışığı içerir. Sadece bir ortam dekoratif ışığı değil, aynı zamanda kör nokta tespiti veya çıkış yardımı gibi bir dizi temel işlev de sağlıyor.

Koltukları, kapı panellerini ve ön paneli örtmek için rafine ve yumuşak plastiklerde, kumaş ve deriler arasında mükemmel bir denge kurulmasına çok dikkat edilmiş.

5 kapılı SEAT Leon 380 litrelik bagaj kapasitesi (önceki nesil ile özdeş) sunarken, Sportstourer önceki jenerasyondan 30 litre daha fazla 617 litre bagaj kapasitesi sunuyor.

Leon FR HB

Donanım

Serideki tüm araçlar Kessy Go anahtarsız giriş, arkada USB noktaları, otomatik kontrollü LED far teknolojisi, 8 ”bilgi-eğlence sistemi ve SEAT Connect teknolojisinden yararlanacak yani standart. Türkiye’ye özgü bir kısıtlama olacağını hiç sanmıyorum.

Üst donanım seviyesi FR, aracın daha fazla sürüş için FR’ye özel süspansiyon, FR tamponları, daha büyük 17 ”alaşım jantlar (18 opsiyonu da var) dahil olmak üzere aracın kabiliyetini en üst düzeye çıkarmak için hem içeride hem de dışarıda bir dizi başka eleman ekliyor.

Aracın iç kısmındaki temel konfor özelliklerinden biri, otomobilin önünde veya arkasında oturan yolcular için 3 bölgeli otomatik klima “Climatronic” FR ve Xcellence için standart sunuluyor.

SEAT’in 10.25” ekranlı Dijital Kokpit, sürücünün ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri net, özlü ve mantıklı bir şekilde sunarken, standart arka park sensörleri manevra yapmayı daha basit ve daha güvenli hale getiriyor.

Style ve Referans. Her iki donanım seviyesi de standart olarak elektrikli dış aynalar, altı hava yastığı, emniyet kemeri hatırlatıcısı, ESC ve lastik basıncı uyarı göstergeleri sunuyor. Style, ısıtmalı dış aynalar ve seyir kontrolü, deri direksiyon simidi ve vites topuzu ve 17 ”alaşım seçenekleri (Stil: 16” ’için standart) ekleniyor.

Aydınlatmalar

LED’lerin soğuk beyaz ışık rengi, modül başına 22 LED sayesinde 900 lümene kadar benzersiz bir parlaklık sağlar (standart LED’ler 550 lümene kadar sağlar) ve tüm kritik işlevleri entegre eder: kısa huzmeli, uzun huzmeli far, gündüz farları ve dinamik sinyaller.

Aracın yan aynaları entegre LED sinyalleri içeriyor ve tam LED seçeneğine sahip araçlarda, aracı açtığınızda sürücüyü ve yolcuları “Hola!” Kelimesini yere yansıtan karşılayan karşılama ışıkları içeriyor. (Selam!)

Bağlantı

Leon’un sisteminin merkezinde, yüksek çözünürlüklü 10,25 inçlik kullanıcı tanımlı bir gösterge paneli ve bilgi-eğlence sistemini bir araya getiren SEAT Dijital Kokpit bulunmaktadır. Standart Media sistemi, akıllı telefon ses uyumluluğuna sahip 8.25 ”ekrana sahipken, daha büyük 10” ekranlı Navi sistemi, 3D bağlantılı navigasyon, Retina ekran kapasitesi ve doğal ses kontrolü ile kullanıcı etkileşimini basitleştirmek için jest tanıma özelliği sunuyor.

Ses tanıma, özellikle tüketici elektroniği dünyasından ev yardımcılarına gittikçe daha fazla alıştığımızdan, belki de cihazlarla etkileşim kurmanın en kolay ve en doğal yollarından biri.

Kullanıcının doğal komutları kullanarak bilgi-eğlence sistemi ile etkileşime girmesini, düzeltmeler yapmasını ve önceki komutlara referans vermesini sağlamak için dilin doğal bir şekilde anlaşılmasını sağlar. Bu nedenle, navigasyon bilgilerini bulmanız veya müzik aramanız gerekip gerekmediği, daha hızlı, daha kolay ve daha güvenlidir.

Full Link sistemi ile müşteriler, hangi cihazı kullanırlarsa kullansın dijital yaşamlarına erişebilecekler; Apple CarPlay (Bluetooth veya WLAN tabanlı kablosuz bağlantı kullanarak) veya kablolu bağlantı kullanarak Android Auto. Çevrimiçi bilgi-eğlence sistemi, yakın gelecekte(?) müşterinin sürüş deneyimini genişleten ve geliştiren araç içi uygulamalar sunacak. Araçtan çıktıktan sonra, kullanıcılar araçlarının verilerine uzaktan erişebilir ve ayrıca şarj işlemini yönetebilir ve klimayı uzaktan kontrol (plug-in hibrit versiyonda) edebilir.

Qi standart protokollerini karşılayan isteğe bağlı sunulan endüktif şarjlı Bağlantı Kutusu ile, kullanıcılar cihazlarını şarj edebilecek.

Gömülü bir SIM’e sahip Çevrimiçi Bağlantı Birimi, tamamen yeni SEAT Leon’un dijital dünyayla olan bağlantısını asla kaybetmeyeceği anlamına gelir ve gelecekteki gelişmelerde sistem, kullanıcıların istedikleri zaman güncellenebilecek en yeni infotaniment uygulamalarına erişmesine izin verir . Bu nedenle, tamamen yeni SEAT Leon ömrü boyunca yeni dijital ürünler ve hizmetler sunabilecektir. Yerleşik eSIM ayrıca SEAT Leon’un bir olay meydana geldiğinde acil servislerle doğrudan temas eden ve araca başka bir güvenlik seviyesi ekleyen eCall servisinden faydalandığı anlamına gelir.

Ayrıca, yerleşik eSIM aracılığıyla çevrimiçi bağlantı, bazı bilgi-eğlence işlevlerinin buluttan gerçek zamanlı bilgileri kullanmasına ve geleneksel navigasyon sistemine ek bir boyut eklemesine izin verir.

Aracın dışına çıktıktan sonra, SEAT Connect uygulaması sayesinde kullanıcılar araçlarının verilerine uzaktan erişebilirler: sürüş verileri, park pozisyonu, kapılar ve ışıklar da dahil olmak üzere aracın durumu, hız uyarıları ayarlayın, böylece araçlarınızı kullanan bir kişi araç kullanıyorsa uyarı alabilirsiniz çok hızlı bir şekilde, alan ve hırsızlık alarmları, uzaktan kilitleme ve kilit açma servisi ile kapıları açıp kapatabilir veya arabayı daha kolay bulmak için korna ve dönüş sinyallerini uzaktan etkinleştirebilir.

Güç Aktarma Organları

DSG otomatik şanzıman kullanan modeller artık kablosuz iletişim teknolojisinden faydalanıyor. Sistem vites değiştirmek için elektronik sinyaller kullanarak vites kolunun mekanik olarak vites kutusuna bağlanmayacağı şekilde tasarlanmış, bkz Focus Mk4.

Ayrıca şasi sürüş modu ön ayarları -Eko, Normal ve Spor- sürücüler, tamamen yeni SEAT Leon’u tam gereksinimlerine uyarlamak için çok sayıda olasılık sunarak kayan bir değişiklik ölçeği kullanabilir.

Benzin

90 PS ve 110 PS güç üreten üç silindirli 1.0 litre TSI.
130 PS
ve 150 PS güç üreten daha büyük 1.5 litre TSI. (ACT ile)
190 PS 2.0 litre TSI.

İki 1.0 litrelik ünite ve 1.5 TSI 130PS ünite ile miller döngüsü yanma işlemi ve değişken geometrili turboşarj kullanılmış.

Miller döngüsü, verimliliği %10’a kadar artırmak için hava-yakıt karışımını daha iyi kontrol etmek için daha yüksek bir sıkıştırma oranı ve turboşarj ile birleştirilmiş girişlerin erken kapanmasıyla valvetrain kontrolünü optimize eder.

1.5 litrelik üniteler, verimliliği en üst düzeye çıkarmak için Aktif Silindir Yönetimini de entegre eder.

Dizel

Dizel, karbon emisyonlarını azaltmada önemli bir teknoloji olmaya devam ediyor ve tamamen yeni Leon üç dizel seçeneğinden faydalanıyor: 2.0 litrelik TDI üniteler.

5 kapı ve Sportstourer versiyonları 115PS için manuel şanzıman seçeneğine sahipken, 150PS dizel motorlar manuel veya DSG otomatik şanzımanlarla sunuluyor. Sportstourer (Wagon) ayrıca bir DSG şanzıman ve 4Drive sistemine eşleştirilmiş 150PS ünite ile de mevcuttur.

TDI üniteleri, Leon’un önceki nesil dizel motorlarına kıyasla önemli ölçüde NOx emisyonunu azaltmak için çift AdBlue enjeksiyonu içeren yeni bir ikiz dozlama SCR sistemi sunuyor. Sonuç, en son emisyon standartlarının katı gereksinimlerini karşılayan bir dizel motor serisidir.

Hafif Hibrit

Yeni SEAT Leon ayrıca hafif hibrit teknolojisini (eTSI) de içeriyor ve kompakt otomobilin daha da yüksek verimlilik seviyeleri sağlamasına olanak tanıyor. 1.0 TSI 110PS ve 1.5 litrelik 150PS benzinli ünite ile sunulan sistem, yanma motoruna 48V hafif hibrit teknolojisini birleştiriyor ve bu da sadece elektrifikasyonun verimliliğini artırıyor, aynı zamanda çift kavramalı şanzıman kullanıyor manuel yok.

Teknoloji, 48V marş jeneratörü ve 48V lityum iyon pil kullanıyor ve kısmen elde edilen verimlilik kazanımları, çünkü sistem, bazı sürüş senaryoları sırasında Leon’un motor kapalıyken oturmasına izin veriyor, fren altında enerjiyi geri kazanıyor ve motoru destekliyor bazı elektrik yardımı.

Plug-in hibrit

SEAT, elektrifikasyon kullanımını genişletirken, dördüncü nesil Leon ayrıca gelişmiş bir plug-in hibrit varyantı da içeriyor. 1.4 litrelik bir TSI benzinli motor elektrik motoru, 13kWh lityum-iyon pil paketi ve altı ileri DSG şanzımanla, toplamda 204PS güç üretiyor.

Plug-in hibrit versiyonu ayrıca sürücülerin sadece elektrikli modunu kullanmalarına izin verir ve sadece aracın aküsünde depolanan enerjiyi kullanarak 60 km (WLTP) menzil sağlıyor.

Güvenlik

Yeni SEAT Leon, markanın geliştirdiği en güvenli araç; Güncellenmiş ve tamamen yeni gelişmiş sürücü destek sistemleri (ADAS) paketinin entegrasyonu sayesinde çevresini daha fazla görmek ve yoldaki engellere veya diğer sürücüler tarafından ani hareketlere tepki vermek için tasarlanmış.

Tamamen yeni SEAT Leon, Dinamik Şasi Kontrolü (DCC), Öngörülebilir Uyarlanabilir Hız Kontrolü (ACC), Acil Yardım 3.0, Seyahat Asistanı ve Yan ve Çıkış desteklerini içeren bir dizi yeni ADAS sistemini bir araya getiriyor.

Adaptif şasi teknolojisi, yol koşullarını sürekli olarak okurken direksiyon girişi, frenleme ve hızlanmayı da hesaba katarak süspansiyonu uyarlamak, her tekerlekte sönümlemeyi optimize etmek ve benzeri olmayan konfor ve dinamikler sağlıyor.

Öngörülebilir adaptif cruise control (ACC), Leon’u navigasyon sisteminden gönderilen rota ve GPS verilerine göre konumlandırabilir, ayrıca önündeki yol düzenine bağlı olarak hızını düzeltmesine izin verir – virajlar, kavşaklar, kavşaklar, hız sınırları ve yerleşim alanları . Öne monte edilmiş kamera ve trafik işareti tanıma girişini kullanarak, sınırlar değiştiğinde araç hızını ayarlayabilir.

Galeri

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.