Tüm zamanların en başarılı Volkswagen’i: 35 milyondan fazla satış yapan Golf. Fenomen. Yeni geliştirilen, en çok satan sekizinci nesil şimdi piyasaya sürülüyor: Dijitalleştirilmiş, ağ bağlantılı, öngörülü, sezgisel olarak çalıştırılan ve yenilikçi şekilde elektrikli.

  • Golf Mk8, tanıtımıyla aynı anda piyasaya hibrit versiyonlarla sürülüyor.
  • Dijital iç kısmı, sezgisel kullanımın yeni bir boyutuna olanak tanıyor ki bunun kullanışlılık tarafı çok önemli umarım çok başarılı bir deneyim yaşatır.
  • Yardımlı sürüş sistemleri ile hız artık 210 km/s’a kadar çıkabilmekte.
  • Trafik istihbaratı Car2X kullanan ilk Volkswagen; yani öngörülen bilgiye göre tehlikelere karşı sürücü uyarılabilir. Benzeri sistemleri diğer markalarda da görmüştük.
  • Golf’ün üretimi Wolfsburg’da devam edecek ve Yeni Golf Mk8 Aralık ayında Almanya’da piyasaya sunulacak. Diğer Avrupa ülkerinin çoğuna 2020 ilk çeyreğinde sunulacak, daha sonra deniz aşırı ülkelere sunulacak.
  • Türkiye’ye ise 2021 Mart ayında geldi. (Güncellendi)

MQB’nin en son versiyonu, sekizinci nesil Golf ile ilk kez sahneye çıkıyor ve artık Golf’ün dış cephesi daha fazla LED teknolojisiyle donatılmış. Ayrıca sürtünme direnci 0.275 Cd‘ye düşürülmüş; rakiplerinden örnek vermek gerekirse Focus Mk4‘ün bu değeri HB versiyonda 0.273 Cd. Tasarım konusundaki değişikleri anlatmaya ihtiyaç duymuyorum bunları gözle görebilirsiniz, şimdi gelin detaylara göz atalım.

Boyutlar

Yeni Golf yüksek görünmese de, daha gergin ve dinamik görünmesine rağmen, kompakt boyutları korunmuş hatta ufalmış diyebiliriz: 4.284 mm uzunluğunda (-26 mm), 1.789 mm genişliğinde (-10 mm) ve 1.456 mm yüksekliğinde (-36 mm). Dingil mesafesi toplam 2.636 mm (+16 mm)‘dir. Parantez içleri Golf Mk7’ye göre farklarını gösteriyor. Ön ve arka tekerler arası genişlik artarken toplam uzunluk azalmış.

İç mekanda dijital devrim

Yeni gösterge paneli ve çevrimiçi bilgi-eğlence sistemleri, dijital bir kokpit oluşturmak için aynı seviyede birleştirilmiş. Dokunmatik düğmeler ve dokunmatik sürgüleri içeren bireysel alanlar, Golf’ün bu dijital dünyasını yansıtıyor. Mevcut bilgi aralığını daha da arttırmak için isteğe bağlı olarak bir ön cam tavan ekranı (head-up display) mevcuttur. Tutarlı dijitalleştirme, dokunma yüzeyleri ve doğal ses kontrolü sayesinde büyük ölçüde kendi kendini açıklayıcı ve sezgisel bir işlem yapmayı mümkün kıldığını iddia ediliyor.

Yüzde 17’ye kadar daha az tüketim ile sekiz yeni motor seçeneği

Yeni Golf’ün sürüş yelpazesinde benzin (TSI), dizel (TDI), doğal gaz (TGI), hafif hibrit (eTSI) ve Plug-in hibrit (eHybrid) bulunuyor. Tüm benzinli ve dizel motorlar turboşarjlı direkt enjeksiyonlu.
  • 90 PS ve 110 PS üreten iki adet üç silindirli 1.0 Litre benzinli (TSI) motor ve 130 PS ve 150 PS üreten iki adet 1.5 Litre benzinli (TSI) motor (ACT ile) ile ilk etapta satışa sunulacak tamamında manuel vites standart. 110 ps ve üstünde DSG opsiyonu mevcut.
  • 115 PS ve 150 PS değerinde iki adet dört silindirli 2.0 litre dizel (TDI) motor yeni seride prömiyer yapacak. Bunlar hem manuel ve vites hem de DSG opsiyonu sunacak, 150 ps versiyonun 4 çeker seçeceği mevcut.
  • eTSI ise üç adet güç seçeneği sunacak: 110 PS (1.0 TSI), 130 PS (1.5L TSI) ve 150 PS (1.5L TSI). Bunların tamamı 7 ileri DSG ile sunulacak.
  • eHybrid’in verimli bir sürümü 204 PS üretirken, çok sportif bir düzene sahip GTE sürümü (öncekilerden geliştirilmiş) 245 PS güç sunacak. Bunlar 1.4 TSI ve 6 ileri DSG ile sunulacak.

Volkswagen, şu anda sadece beş kapılı bir araç olarak kullanılabilen Golf donanım paketi serisini tamamen yeniden yapılandırdı. Daha önce mevcut olan spesifikasyon paketleri Trendline, Comfortline ve Highline geçmişte kaldı. Gelecekte, bunlar Golf, Life ve Style donanım paketleri ve sportif bir R-Line versiyonuyla değiştirilecek. Tüm yeni donanımlar, eşdeğer öncüllerine göre çok daha kapsamlı bir donanıma sahip tabii Avrupa için geçerli bu bilgiler.

Temel donanım paketi halihazırda bu özellikleri içermekte: LED farlar ve LED stop lambası, Anahtarsız Çalıştırma, Innovision Kokpit (Dikkat; 10,25 inç dijital gösterge + 8,25 inç bilgi eğlence sistemi standart), We Connect ve We Connect Plus mobil çevrimiçi hizmetler, çok işlevli bir direksiyon, otomatik klima, Şerit Yardımı ve şeritte tutma sistemi, Önleyici yaya koruma sistemi ve Car2X ile Ön Yardım alanı izleme sistemi. Bu donanımlar Türkiye’de de standart olursa -özellikle benzer fiyat ile- çok iyi bir algı oluşturacaktır.

Life donanımı: 16 inç alaşım jantlar, yere logo yansıması dahil dış arka plan aydınlatması, temassız yüksek voltajlı akü şarjı ile akıllı telefonları şarj etmek için bir arayüz, Kablosuz App-Connect (kablosuz cep telefonu entegrasyonu), 10 renkte iç arka plan aydınlatması, orta kol dayaması dahil önde park sensörü ve otomatik olarak aktive edilen otoyolun yanı sıra City Light da çalışıyor.

Style donanımı: 17 inç alaşım jantlar, ilave dış krom kapsamlar, ön spor koltuklar (elektrikli olarak ayarlanabilir koltuk olarak ErgoActive sürücü), deri direksiyon simidi ve deri vites topuzu, dış fafıza fonksiyonlu ayna ayarı, 32 renkte iç mekan arka plan aydınlatması, Viraj aydınlatmalı LED farlar, kötü hava koşulları aydınlatması, dinamik dönüş sinyaline sahip LED stop lambaları, 3 bölgeli sıcaklık kontrollü Air Care Climatronic, Seyahat Yardım ve Şerit Yardım şeridi tutma sistemi.

R-Line donanımı: 17 inç Sebring alaşım jantlar, R-Line özgü tamponlar, çok parlak siyah eşik trimi, arka difüzör, kumaş / mikrofiber R premium koltuklar, entegre baş desteklerine sahip spor koltuklar, 32 renk iç mekan aydınlatması, gelişmiş direksiyon, sürüş modu seçimi, siyah tavan başlığı, alüminyum vites topuzu, delikli deri ile çok işlevli direksiyon simidi, R-Line’a özgü trimler ve kontrast üst dikişin yanı sıra fırçalanmış paslanmaz çelik pedallar ve ayak dayaması.

Sürücünün dijital alanı, isteğe bağlı 10 inçlik iki Infotainment sistemi ile daha da geliştirilebilir. Büyük Discover Pro navigasyon sistemi ile birlikte, bu Innovision Kokpiti yaratır. Ayrıca opsiyon sunulan Head-up display doğrudan ön cama yansıtılır ve bu nedenle neredeyse sürücünün önünde gözükür. İsteğe bağlı 400 watt’lık bir Harman Kardon ses sistemi de yeni Golf ile kulakları şenlendirmeye başlayacak.

Unutmadan We Connect bu işlevleri sunuyor: Mobil anahtar ( donanıma bağlı olarak / uyumlu akıllı telefonlar kullanarak Golf’ün kilidini açma, kilitleme ve çalıştırma), arıza aramaları, araç durumu, kapılar ve ışıklar, Otomatik Kaza Bildirimi, Araç Sağlık Raporu, Sürüş Verileri, Park Yeri, Servis Planlaması.

Donanıma bağlı olarak, We Connect Plus, ek olarak bu işlevleri de sunuyor: Alan Uyarısı, Hız Uyarısı, Korna ve Dönüş Sinyalleri, Çevrimiçi Hırsızlığa Karşı Alarm, Çevrimiçi Yardımcı Isıtıcı, Uzaktan Havalandırma Kontrolü, Kilitle ve Kilidini Aç, Hareket Saatleri (plug-in hibrit için), Klima (plug-in hibrit için), Şarj Etme (plug-in hibrit sürücü için), Online Trafik Bilgisi ve tehlike bilgileri, Online Rota Hesaplama, dolum istasyonları ve şarj istasyonları, Online Harita Güncellemeleri, Park Alanları, Online POI Araması, Online Sesle Kontrol, We Deliver (Golf’te teslimat ve hizmet almayı mümkün kılar), İnternet Radyosu, Medya Yayını, Wi-Fi hotspot.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.