Ford’un bugün yaptığı duyuruya göre, tam hibrit güç aktarma organı sunan yeni Ford S-MAX Hibrit artık Avrupa’daki müşteriler için sipariş edilebilecek.

Yeni S‑MAX Hibrit, 2.0L EcoBlue dizel 190 PS FWD A/T motorla karşılaştırıldığında CO2 emisyonlarını yüzde 10’dan (WLTP) daha fazla azaltıyor.

2.5L Atkinson benzinli motor, 1.1 kWh lityum iyon pil, elektrik motoru ve Ford’un en yeni nesil güç bölmeli şanzımanının bir kombinasyonu sunulmakta.
Akü şarjı, benzinli motor tarafından ve seyir halindeyken veya fren yaparken rejeneratif şarj teknolojisi kullanılarak otomatik olarak yenilenir. Herhangi bir priz bağlantısı gerekmez.

Ford ayrıca ilk kez Galaxy yedi koltuklu insan taşıma aracının tam bir hibrit versiyonunu sunuyor. Yeni Galaxy Hibrit, dizele rakip yakıt verimliliği ve optimize edilmiş sürüş iyileştirmesi için S‑MAX Hibrit ile aynı sofistike benzinli-elektrikli güç aktarma organlarını kullanıyor.

Detaylar

Yeni S-MAX Hibrit‘in hem 5 koltuklu hem de 7 koltuklu modelleri, 60 hücreli lityum iyon bataryasını arka bagaj alanının altındaki çarpışma emicili, su geçirmez bir yapıya entegre edilmiş.

1.1 kWh pil takımı, daha fazla alan verimliliği için pil hücrelerinin birbirine yakın bir şekilde paketlenmesine izin veren bir sıvı soğutma sistemiyle birlikte çalışıyor. Yer kazanımı adına, çift çıkışlı egzoz sistemi de akünün etrafına yönlendirilmiş. Bu düzen, S-MAX Hibrit’in arka tekerlek yuvaları arasında yaklaşık 1 metre yüksekliğe ve 1 metreden fazla genişliğe kadar yükleri kabul etmesini sağlıyor. Yedi koltuğun tamamı kullanımda olsa bile 285 litrelik bagaj alanı mevcut.

Rejeneratif frenleme teknolojisi, akünün şarj edilmesine yardımcı olmak için frenleme sırasında kaybedilen enerjinin yüzde 90’ını yakalar. Güç, durma durumundan sessizce kalkış sağlamak için ön tekerlekleri kendi başına hareket ettirebilen bir elektrik motoruna gönderilir. Motor ayrıca, özellikle kentsel ortamlarda sıfır emisyonlu sürüş için kısa süreler için saf elektrikli sürüş sağlayabilir. Ayrıca bataryadaki sıvı soğutma sistemi, soğutma fanı ihtiyacını ortadan kaldırarak kabin içindeki gürültü seviyelerini daha da azaltmaya yardımcı oluyor.

Elektrik motoru benzinli motorla birlikte ortalama 6.4 l/100 km (WLTP) yakıt verimliliği sunuyor. 190 PS güç aktarma organı, 9,8 saniyede 0-100 km/sa hızlanma sağlıyor. Hibrit NEDC değerleri 6.3 – 5.2 – 5.6 lt/100km’dir, mevcut araçlarınızla karşılaştırabilirsiniz.

Tam hibrit modelin Ford tarafından geliştirilen güç bölmeli şanzımanı, sportif sürüş deneyimini daha da artırmak için simüle edilmiş bir vites değiştirme işlevine de sahiptir.

Vites seçimi, daha konforlu sürüş ve maksimum enerji geri kazanımı için dik yokuşları çekerken veya inerken motor frenlemesini en üst düzeye çıkarmak için ek bir mod içeren döner vites değiştirme kadranı kullanılarak kontrol ediliyor. Bu mod, 8 ileri tam otomatik şanzımanla da sunulan “L” modudur.

S-MAX Hibrit ve Galaxy Hibrit ve bunların lityum iyon pil paketleri, şirketin İspanya, Valencia’daki üretim tesisinde bir araya getiriliyor. Bu araçlar Türkiye’de satılmak istenirse fiyatının 1.250.000 TL’den daha fazla olacağını söyleyebilirim.

S-MAX ve Galaxy için daha fazla bilgi okumak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

S-Max

Galaxy

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.