2022 Makyajlı Ford Focus Avrupa’da ilk kez test edilirken yakalandı. Bir araç SW diğeri ise HB, gelin birlikte inceleyelim.

Avrupa galerisine bakmadan önce Çin Focus’unun zaten yenileme geçirdiğini söylemek istiyorum. Buradaki değişiklikler bakmak için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çin’in Ford Focus’una Yeni Model Yılı Güncellemesi | 2021

2016 yılında yine burada Focus Mk4 için casus çekimlerini yayımlamaya başlamıştık, şimdi sıra geldi Focus Mk4’un makyajlanmasına. Ford, son yıllarda -özellikle bazı modellerinde- makyaj kelimesini aşarak araçlara adeta estetik yapıyordu. Ancak geçtiğimiz yılda meydana gelen salgın sebebiyle araçlarda ufak değişiklikler bekleniyor.

C segmentinde rekabet hala çok kızgın. Focus Avrupa’daki satış üçüncülüğünü, ikinci sıraya taşıması için bu değişiklikler yeterli gelecek mi?

Hemen aşağıdaki fotoğrafa bakacak olursak far dizaynın ve gündüz ledinin tasarımının değiştiğini görebiliriz. Ancak hangi far tipinde bu görünüm olacak bilemiyoruz, mevcut Focus’ta üç farklı tip far ve gündüz LED tasarımı olduğunu unutmayalım. Fark ettiğiniz üzere yeni tasarım, mevcut Mondeo tasarımına ne kadar çok benziyor?  Bu arada yepyeni Mondeo Crossover‘ın da casus çekimi yapıldı.Bu arada araç Active olmasına rağmen ön ızgaranın Titanium gibi olması dikkatlerden kaçmadı.

Fotoğraf yanıltabilir ancak bana kalırsa kaputtaki şişkinlik de azaltılmış daha basık duruyor dolayısıyla Focus daha ince bir tasarıma kavuşacak gibi.

2021 Focus SW Active Karşılaştırma

Arka tarafa baktığımızda yine stoplar ve çevresinde ufak bir değişiklik bekleyebiliriz ancak farkları anlamak için kamuflajın kalkması gerek. Difüzör ve reflektör tasarımının yine daha ince hale geldiğini görebiliriz.

2021 Focus SW Active Karşılaştırma

ST-Line HB yakalanmış bir de, ancak dikkat ederseniz ızgaranın siyah değil de Titanium gibi olduğunu göreceksiniz. Yukardaki SW da böyleydi, acaba sadece şu an test amaçlı mı böyle? Olabilir, neden olmasın belki orada da değişiklik olacaktır.

Burada ise kısa farlar açık ve kesinlikle LED olduğunu söyleyebiliz. Unutmadan, geçtiğimiz aylarda Avrupa’da Focus’ların kısa farları zaten LED olarak güncellenmişti, bizde yok. Bunun dışında maalesef tampon örtülü olduğu için bir şey tespit edebilmek çok güç. Tahminim o ki FULL LED far sistemi tamamen standart olacak.

2021 Focus HB ST-line Karşılaştırma

ST-Line HB için arkada diyecek pek bir şey yok. Stoplarla birlikte çevresinde ufak bir değişiklik olabilir. Tampon kısmında bir şey fark edemedim.

2021 Focus HB ST-line Karşılaştırma

Bunların dışında Ford SYNC 4 İletişim ve Eğlence Sistemi (Kablosuz Apple CarPlay Android Auto)‘nin geleceğini söylemek mümkündür. Aynı zamanda tam dijital kadran seçeceğinin birçok seçenekte standart sunulması beklenebilir, Puma ve Kuga gibi. Yeni sürüş güvenlik asistanları ve belki aktarma organlarında güncellemeler gelebilir, henüz elimizde bir bilgi yok.

İç mekanda Çin’deki gibi şöyle bir ambiyans aydınlatma gelebilir. Makyajlı Ford Focus’un 2022 bahar aylarında piyasa çıkması bekleniyor.

2021 Çin Focus İç Mekan

Galeri kaynakları: Motor.es ve Motor.es

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.