Ford, otomatik vites isteyen sürücülere ilk kez olanak sağlayacak olan elektrikli EcoBoost Hibrit motorlar için yedi kademeli otomatik şanzıman seçeneği sunuyor.

Ford Elektrikli Araçların Yeni Nesilleri | Fiesta ve Focus EcoBoost Hibrit Dahil

Ford Puma Şimdi Dizel ve Benzinli Otomatik Motorlu (Şanzıman detayları ve tüm motorların teknik değerleri burada)

Bildiğiniz üzere Puma ve Fiesta 1.0 EcoBoost 125 PS ile 7 ileri çift kavrama otomatik şanzıman seçeneği sunuyordu. Puma test sürüşünde de bahsettiğim gibi oldukça keyif veren bir kombinasyon diyebilirim. Şimdi bu şanzıman hafif hibrit motor seçeneği ile de sunulacak.

Ülkemizde 155 PS hafif hibrit seçeceği Puma ile sunulmaktaydı, bu seçenek itibarıyla büyük ihtimalle otomatik seçeceği de getirilecektir.

Standart alternatörü değiştiren BISG, 48 voltluk lityum-iyon hava soğutmalı bataryayı şarj etmek için genellikle frenleme ve yavaşlama sırasında kaybedilen enerjinin geri kazanılmasını ve depolanmasını sağlayacak. BISG ayrıca düşük bir sürtünmeyle birlikte, üç silindirli 1.0L EcoBoost motorla sorunsuz bir şekilde entegre edilerek normal sürüş ve hızlanma sırasında tork yardımı sağlamak ve depolanan enerjiyi kullanmak için aracın elektriksel yardımcılarını kullanmak için bir motor görevi görür.

Tork takviyesi

Güç aktarım organlarında mevcut olan toplam torku, yalnızca tam yükte, benzinli motorda mevcut olan seviyenin 20 Nm üzerine çıkarmak için BISG’nin elektrik motoru işlevini kullanır.

  • Puma 1.0 litrelik EcoBoost Hibrit 125 PS yedi vitesli otomatik ara hızlanma, hibrit olmayan modele kıyasla neredeyse yüzde 4’e kadar iyileştirildi.
  • Puma 1.0 litre EcoBoost Hibrit 155 PS yedi vitesli otomatik, 8,7 saniyede 0-100 km/sa hıza ulaşıyor.
  • Spor Sürüş Modunda, Puma EcoBoost Hibrit otomatik şanzıman, daha sportif tepkiler için daha düşük viteste kalır. Gerçekten çok zevkli bir hale giriyor böyle 🙂
  • Üç vites birden küçültme, sürücüler maksimum hızlanma istediğinde daha hızlı sollama sağlar.
  • Yedi vitesli otomatik şanzıman, Puma ST-Line X ve ST-Line Vignale modelleri için sportif vites değiştiricilerle manuel vites seçimi sunuyor.
Tork ikamesi

24 Nm’ye kadar ekstra tork sağlamak için BISG’yi kullanır – yakıt verimliliği için motorun gerektirdiği iş miktarını azaltır. Yedi vitesli otomatik EcoBoost Hibrit kombinasyonu, özellikle sık dur-kalk sürüşünün düzenli enerji yakalamasına ve yeniden dağıtımına izin verdiği şehir içi sürüş için çok uygundur.

  • Puma EcoBoost Hibrit ve Fiesta EcoBoost Hibrit yedi vitesli otomatik modellerin, 1.0 litrelik EcoBoost benzin eşdeğerlerine (WLTP) kıyasla CO2 emisyonlarını yüzde 5’e kadar artırması bekleniyor.
  • Yedi ileri otomatik şanzıman, hibrit motorun verimlilik için optimum devirde tutulmasına yardımcı olabilir.
Gelişmiş sürücü yardım teknolojisi

Yedi vitesli otomatik şanzıman, EcoBoost Hibrit verimliliği ile birlikte ilk kez aşağıdakileri içeren ek teknolojiye olanak tanıyacak;

  • Aracı dur-kalk trafiğinde tamamen durdurabilen ve durma süresi 3 saniyeden azsa otomatik olarak tekrar hareket edebilen Adaptif Hız Sabitleyici
  • FordPass uygulaması aracılığıyla Uzaktan Başlatma

Fiesta 1.0-litre EcoBoost Hibrit 125 PS yedi vitesli otomatik, 5,2-5,6 l/100 km (WLTP)
Puma 1.0-litre EcoBoost Hibrit 125 PS yedi vitesli otomatik, 5,7-5,8 l/100 km (WLTP)
Puma 1.0-litre EcoBoost Hibrit 155 PS yedi vitesli otomatik, 5,8-5,9 l/100 km (WLTP)

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.