Yeni 2018 Mercedes A Sınıfı’nın kilit özellikleri bugün yayınlandı. A Sınıfı tamamen yeni bir başlangıç ile kompakt sınıfta geniş bir ferahlık duygusu sunmaya çalışacak.

Eşsiz mimari, özellikle gösterge tablosunun avantgard tasarımıyla işaretlenmiş. Çok daha cömert bir iç mekan görüyoruz. Güncel A serisi, bir önceki A serisinden en az 10 yaş daha düşük yaştaki kitleye hedef alıyordu şimdi bu hedef devam edecek. Gelecek nesil A serisi çok daha lüks aynı zamanda, her zamanki kadar genç olmasına rağmen, daha önce hiç olmadığı kadar genişlediğinden, fayda değeri çok daha yüksek olacak.

Konsol tasarımı bu sınıfta ilk kez bu şekilde yapıldı diyebiliriz, 2 adet ekran ayaksız şekilde konsola oturtulmuş vaziyette, biraz Tesla Model 3‘ü anımsattı değil mi? Bence Mercedes’in görünümü daha kabul edilebilir ve günümüze yakın.

A-Serisi ayrıca, diğer birçok ayrıntıyı ilgili lüks Mercedes-Benz modellerinden alıyor. Çok işlevli direksiyon, örneğin bu S-Serisinden geliyor. Ön koltuklarda aynı şekilde, koltuk iklim kontrolü, masaj fonksiyonu ve çok yönlü koltuk da dahil olmak üzere yüksek segmentlerden sağlanan konfor özellikleri bulunmaktadır.  Türbin görünümlü hava çıkışları ise çok dikkat çekiyor, beğendim.

Türkiye’ye gelen C ve E serisinde eğer opsiyon alınmazsa ekranların küçüklüğünden ve çerçeve kalınlıklarından şikayetler geliyordu. A serisinde üç adet seçenek var; 2 tane 7 inç; 1 tane 7 inç 1 tane 10,25 inç; 2 tane 10,25 inç. Bunların son 2 varyasyonunda camlar bağlı şekilde geliyor diğerinde değiller eğer bu görüntüyü beğendiyseniz bu opsiyona dikkat ediniz.

Klima ekranının merkezi ekrana entegrasyonu da, kokpite ait net çizgiyi korumaya önemli ölçüde yardımcı oluyor. Klima, klima çalışma ünitesinin yatay anahtarı veya ilgili ekran üzeri menü aracılığıyla kontrol ediliyor beklendiği üzere.

Ambiyans Aydınlatma: Avangart ışık düzeni!

12’den 64’e çıkan renk çeşidi mevcut – nesil değişikliğiyle, yeni A Sınıfı ambiyans aydınlatması beş kat daha fazla renge sahip-. Segmentinin ilki diyeceğimiz özellik diyebiliriz renk çeşitliliği çok yüksek.

Renk dünyaları, gerektiğinde geniş ekrandan farklı stillerine eşleştirilebilir, böylece uyumlu bir genel izlenim yaratılabiliyor. Müşterilerin tek tek etkinleştirebilecekleri ışıklandırma efektleri de mevcut. İç aydınlatma uzun ömürlü, enerji tasarrufu sağlayan LED teknolojisi kullanıyor ve opsiyon olarak sunuluyor.

Koltuklar: Yüksek araç sınıflarındaki konfor özellikleri!

A-Serisi için koltuklar geliştirirken Mercedes-Benz, kompakt segmentte ilk defa bilgisayar tabanlı konfor simülasyonunu kullandı: İlk koltuk gerçekten üretilmeden önce, koltuk sisteminin gelecekteki konfor izlenimi hakkında sadece CAD verilerine dayanarak güvenilir öngörülerin yapılmasını sağlar.

Aynı zamanda, daha yüksek araç segmentlerinden gelen konfor özellikleri görünümü sağladı: talep üzerine ve bu model serisinde ilk kez sadece koltuk ısıtması değil, koltuk iklim kontrolü ve Multicontour Koltuk paketi ön koltuklar için de mevcut. Koltuk iklim kontrolü ile her koltuk minderinde radyal fan bulunur. Delikli koltuk kılıfından içeri giren hava, koltuk yapısı boyunca akar ve aşağıya ve arkaya havalandırılır. Bu, hoş bir hava akışı ile yolcuları çevreler. Sıcak hava koşullarında iç kısım şiddetli bir şekilde sıcak olsa bile, koltuk iklim kontrolü koltuk yüzeylerini soğutucu ortamdaki havayı alıp hızlıca soğutur. Havalandırma seviyesi üç aşamada ayarlanabilir.

Multicontour Koltuk paketi ile, yan yastıklar ve bel desteği, elektrikle çalışan bir pnömatik pompa ile ayrı ayrı ayarlanabiliyor. Bel bölgesine masaj, işlev etkinleştirildiğinde darbeli veya dalgalı bir hareketle şişirilmiş ve havalandırılmış hava odaları tarafından sağlanır.
Yeni A Sınıfı için toplam üç farklı ön koltuk mevcut: temel modele ek olarak, 20’ye kadar ayarlanabilen konfor koltuğu ve ekipman hatları ile birlikte sportif koltuk mevcut.

Tamamen büyüdü!

Mercedes-Benz, yeni A-Serisi için sportif bir görünüm elde etse de, yaşam alanı genişlemiş: omuz, dirsek ve tavanda artış mevcut. Arka tarafa erişim daha kolay. Arka koltukların arkasındaki bagaj bölmesinin kapasitesi 370 litre – önceki modelden 29 litre daha fazla -. İki bölümlü arka lambalar sayesinde yükleme boşluğu önceki araçtan 20 cm daha geniş ve bagaj bölmesi zemini 11,5 cm daha uzun. Ancak ilerleme sadece kağıt üzerinde belli değil: yeni A-Serisi geliştiricileri, kullanım kolaylığı ve yükleme kolaylığı konularında özellikle önem verilmiş.

Daha fazla güvenlik ve rahatlık için her yönü iyi görünürlük

Kör nokta alanları, bir önceki modele kıyasla yüzde 10 oranında azaltıldı. Bu azalma A, B ve C sütunlarını ve kaplamalarını zayıflatarak elde edilmiş. Dış aynaları ayna üçgeninden ziyade kapı dış paneline yerleştirerek daha iyi çevre görüşü sağlanmış. Arka cam sileceği ile arka tarafın çevre görüşü arttırılmış, daha geniş bir silinen alan için, çatı spoylerinin muhafazası, daha uzun silecek lastiğine yer açmak için bir iç girintiye sahip.

Daha fazla alan: artan konforla ilgili boyutlar

Sadece ferahlık duygusu geliştirilmiş değil, aynı zamanda masa da gösterildiği gibi işgalcilere göre daha fazla genişlik mevcut:

Önemli iç mekan boyutlar (mm)A-Sınıfı (eski)A-Sınıfı (yeni)Fark
Ön dirsek14221457+35
Arka dirsek14101446+36
Ön omuz13911400+9
Arka omuz13501372+22
Maksimum ön baş10171024+7
Maksimum arka baş952960+8
Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.