Makyajlı Ford Ranger Lansmanı. Ön inceleme ve off-road deneyimini paylaşıyoruz. Güvenli, teknolojik, dananıklı, daha verimli ve cesur tasarımlı.

Daha önce sizlerle Ranger fiyat ve donanım listesini incelemiştik. Sıra geldi hedeflenen motor ve donanımlı aracın (XLT A/T) lansmanına ve off-road deneyimine. Hedeflenen diyorum çünkü Premium olarak adlandırılan WildTrak seçeneği maalesef bizim için gösterime sunulmadı ve basın lansmanında bu modelin daha ağır basacağı dile getirildi. Ayrıca geçen yıl yaşanan stok sorununun olmayacağı söylendi.

Ford Ranger Lansmanı

Önce video’yu ekleyelim 🙂 İçerisinde off-road çekimleri ve kısa sürüş notları mevcut ayrıca kısa kısa lansman görüntüleri var. Beğenip, paylaşmayı ve kanala abone olmayı lütfen ihmal etmeyin 🙂

Ülkemize sadece çift kabin seçeneği ile ithal edilen XLT Ranger’ın on renk seçeneği mevcut. Wildtrak da ise bu modele özgü Günbatımı Turuncusu ve buna ek dört renk seçeneği mevcut; Buz Beyazı, Aytozu Grisi, Siyah ve Fırtına gri.

Ranger Renk Seçenekleri

XLT modelinde fiyat donanım başlığında aktardığımız gibi hem 4×4 hemde otomatik vites seçeneği mevcut. Otomatik vites için istenen 2.000 TL’lik fark gerçekten çok iyi bir değer. Bu fiyat farkının sadece otomatik vites olmadığını da yukardaki link ile kontrol edebilirsiniz. Şahsi görüşüm, aldın mı 4×4 ve otomatik olacak bunun için 99 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Bu kadar zengin bir donanıma sahip olan XLT’nin hala can alıcı eksiği var; hava yastıkları. Sınıfında EuroNcap‘tan 5 yıldız alan ilk ve tek model olan Ranger‘ın Türkiye piyasasına önemli bir eksiklik ile devam ediyor olması düşünülesi bir durum. Belli ki fiyat kısma politikasında es geçilmiş bir detay olmuş. Bu önemli donanım için Wildtrak modeli seçilmesi gerekiyor.

Ford Otosan pazarlama, satış ve satış sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk‘ün ön görüsü bu yıl Türkiye’de sınıfında en çok satan üçüncü ve gelecek yıl ise birinci model olmak. Bu hedefin gerçekleşmesi için güvendikleri noktalar ise şunlar; Güvenlik, Teknolojik Donanımlar, Dayanıklılık, Verimli Motorlar, Kalite ve Cesur Tasarım. Bunun yanında geniş aksesuar seçenekleri bu hedefin gerçekleşmesine önemli katkı sağlayacağı düşünülmüş.

Makyajsız Ranger’da en çok şikayet alan birçok donanım artık standart olmuş örneğin bunlardan biri kilitli bagaj kapağı. Bununla birlikte sürgülü kapak tüm lansman araçlarında mevcuttu. Ayrıca 18” jant, çeşitli bagaj kapakları, tavan taşıma kiti, şnorkel, tavan sis varı (çift sıra led bar) ve kaput rüzgarlığı bu aksesuarların birkaçı.

TFT çift ekranlı gösterge paneli gerçekten çok yakışmış, detaylı inceleme fırsatı henüz bulamadım malum arabayı denemeyle vakit geçirdim genel olarak. Ama ekranı beğendiğimi söyleyebilirim özellikle tepki süresi Mondeo ekranı gibi çok iyi. Focus gibi yavaş değil. Jant seçeneği XLT ile 17” ama tasarım olarak vasat. Bu sebeple 18” opsiyonu düşünülebilir. Otomatik vites ile standart gelen 8” dokunmatik ekran SYNC 2 ile birlikte geri görüş kamerasına sahip. Navigasyon sistemi ise opsiyon olarak sunuluyor. Dokunmatik ekranın olmazsa olmazı olan geri görüş kamerasının direkt ekran ile gelmesi çok iyi olmuş darısı bineklerin başına. Bu donanım sadece park etmek için değil römork’a yanaşmak için de önemli bir detay.

OFF-ROAD için ısınma yeri ve özel parkur hazırlanmıştı. Çok keyif aldım. Biraz kısa sürdü ve serbest bırakılmadık ama çok eğitici oldu diyebilirim. Off-road özelliklerini ve detaylı deneyimlerimi test başlığında dile getireceğim.

Bol bol fotoğraf var burada 🙂

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

4 yorum

 1. Omtay turan tarih

  Arkadaşlar yeni ranger aldım güzel fakat kimsenin görmediği hatalar mevcut 1. Araç sola 30 mm yatık 2. İse daha sıkıntılı arka difransiyel 15 mm sağa kayık bunu servise bildirdim fakat şaka gibi cevap depo solda ve içinde çok yakıt var ondan dediler forda mesaj attım fakat dönen yok diğer arkadaşların araçlarıda aynı durumda konuyla ilgili yardım istiyorum

  • Slmlar.aracın 30mm sola yatık olduğunu nasıl tespit ettiniz acaba ?elinizde bunu ölçen bir aletmi var.ayrıca servisin cvbı çokta saçma değil ağırlık olan tarafın bir miktar aşağı basması gayet normal sonuçta bu araçların arkasında bağımsız süspansiyon yok.

   • Omtay turan tarih

    Tekrar servise gidildi aracın sola yatıklığı basit kaldı defransiyel 17mm şasiden sağa kayık ölçümleri servis yaptı ve hatalı olduğunu otosan a bildirdiler satışta olan sıfır araçlarda ölçüldü hepsi kayık beş arkadaşımın aracıda aynı hepsi servise başvuracak sonuç alamassak toplu olarak tüketici mahkemesine başvuracağız olmadı bimer e başvuracağız bu hata aracın yol tutuşunu çok olumsuz etkiliyor araç hafif bozuk asvaltta sağa sola savruluyor bunu ford mühendisleri hiçmi görmediler acaba

 2. Omtay turan tarih

  Şunuda belirtmek isterim yanlış anlaşılmasın ford düşmanı değilim aksine ford sevdalısıyım şu an bir mondeo bir focus ve ranger im var bu sorunu ford un çözmesini ümit ediyorum

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.