2017 Ford EcoSport Avrupa için de tanıtıldı. 2018 model olarak Türkiye’ye giriş yapacak.

  • Yeni Ford EcoSport kompakt SUV, güçlü, yakıt tasarruflu, tamamen yeni 1.5 litrelik Ford EcoBlue dizel motorunu piyasaya sürdü; Akıllı Tüm Tekerlerden Çekiş Sistemi (iAWD) mevcut.
  • Yeni EcoSport’un dış mekanı, kontrastı arttırılmış çatı renkleri de dahil olmak üzere daha fazla kişiselleştirme seçeneği sunacak ayrıca ilk kez sportif EcoSport ST-Line versiyonu da mevcut.
  • Rafine, ergonomik iç mekan, 8 inç’e varan dokunmatik ekrana sahip, ısıtmalı direksiyon ve üstün B&O PLAY ses sistemine sahip.
  • Gelişmiş teknolojiler arasında SYNC 3 bağlantısı, Ayarlanabilir Hız Sınırlayıcılı Hız Sabitleme Kontrolü ve Arka Görüş Kamerası bulunmakta.

Yeni Ford EcoSport, 125 PS’a kadar çıkabilen ve CO2 emisyonlarını optimize eden yeni 1.5 litrelik EcoBlue dizel motoruyla birlikte, geliştirilmiş karayolu ve arazi yolculuğu için Ford Akıllı Tüm Tekerlekli Sürüş teknolojisini sunuyor.

Makyajlı Ford EcoSport Tanıtıldı 2017 (USA Spec) – İç Mekan Görselleri Mevcut

Geliştirilmiş dinamik, dayanıklı ve rafine dış tasarım sunan bu yeni model, 12 renkle sunuluyor ve pencere sütunlarına, üst kapı çerçevelerine, arka çatı spoylerine ve kapı aynalarına uzanan kontrast renkli boyalı tavan renk seçenekleri de dahil olmak üzere kişiselleştirme seçeneği sunuyor. Kullanıcı merkezli, lüks yeni iç mekan, merkezi 8 inç dokunmatik ekran, ısıtmalı direksiyon simidi ve ayarlanabilen önyükleme zemini içeren akıllı eşya koyma çözümleri ile üstün bir yolcu deneyimi sunuyor.

Yeni Ford EcoSport Avrupa için, Ford’un 200 milyon avro yatırım sonrasında Romanya’nın Craiova kentindeki imalat tesisinde montajlanacak ve bu yılın sonlarında satışa sunulacak ve Avrupa’daki Ford Edge ve Kuga SUV modellerine katılacak. Yeni bir SUV ilhamlı Fiesta Active crossover modeli, önümüzdeki yıl Avrupa’da da satışa sunuluyor. Türkiye’ye ise EcoSport 2018 model yılı ile, yılın ilk yarısında gelecek.

SUV segmenti, Avrupa’da en hızlı büyüyen segment. SUV modellerinin satışları, 2016’daki tüm yeni binek otomobil satışlarının dörtte birinden fazlasını oluşturmak için yıllık yüzde 21’den fazla büyüdü. Geçtiğimiz yıl Ford’un Avrupa’daki SUV satışları yüzde 30’un üzerinde büyüdü.

Güçlü ve etkili

Yeni Ford EcoSport, Ford Intelligent All Wheel Drive (Akıllı dört çeker) ile donatılmış optimize edilmiş bir sürüş deneyimi sunacak. 4.5 L/100 km yakıt verimliliği ve 119 g/km CO2 emisyonu ile tamamen yeni olan 1.5-litrelik Ford EcoBlue dizel motor ve 125 PS ve 300 Nm tork sağlıyor ve altı vitesli manuel şanzıman ile birlikte sunuluyor.

Akıllı All Wheel Drive, aracın tekerleklerinin yol yüzeyini nasıl kavradığını ölçer ve ön ve arka tekerlekler arasındaki tork payını 20 milisaniyenin altında 50/50’ye kadar ayarlayabilir. Sistem, dört tekerlek arasında sorunsuz bir şekilde torku değiştirir ve özellikle kaygan koşullarda yolda daha güvenli bir taban sağlar.

Ford’un yeni 1.5 litrelik EcoBlue dizel motoru, azaltılmış CO2 emisyonlarının yanı sıra gelişmiş performans için yüksek güç sunmak için tasarlandı. Rafine edilmiş dört silindirli motor aşağıdakileri içeren yenilikçi teknolojilere sahip:

  • Daha verimli yanma ve azaltılmış emisyonlar için su-hava soğutmalı soğutmalı düşük basınçlı egzoz gazı devridaimi.
  • Motor emişini optimize etmek için entegre emme manifoldu mevcut.
  • Yüksek sıcaklık uygulamaları için tasarlanmış roket motor malzemeleri içeren daha hızlı, daha kontrol edilebilir turbo yanıt için düşük ataletli turboşarj.
  • Daha duyarlı, daha sessiz ve daha hassas yakıt dağıtımı sunan yüksek basınçlı bir yakıt enjeksiyon sistemi.

Önden çekişli ve tamamen yeni, düşük sürtünmeli altı vitesli düz şanzımanlı 125 PS 1.5 litrelik EcoBlue dizel modeli 2018 yılının ortalarında sunulacak. Ford’un 100 PS 1.5 litrelik TDCi dizel motoru, ön çekiş ve yeni altı ileri manuel şanzıman ile birlikte lansmanda sunulacak. (Önceden sadece 95 ps vardı)

Ayrıca, Ford’un 1.0 lt ödüllü EcoBoost motoru 140 ps, 125 ps ve 100 ps güç seçenekleri 6 ileri manuel (eskisi 6 ileriydi) şanzıman ile sunulacak. Sadece 125 ps versiyon, 6 ileri otomatik şanzımanla alınabilecek. (Turbo motorlu otomatik seçeneği yoktu)

Yeni EcoSport, optimize edilmiş yaylar, amortisörler, direksiyon dişlisi, arka aks büküm kirişi, Elektronik Stabilite Programı ayarları ve direksiyon yardım profilleri ile Avrupa’daki müşteriler için özel olarak tasarlanmış sürüş ve kullanım sağlamaya devam edecek.

Motorların teknik değerleri (Makyajsız kıyaslamalı)

SeriHacim / ŞanzımanGüç / TorkÇekiş SistemiTüketim
lt
0-100 sn Son Hız km/h
Makyajsız1.5L / 6 ileri PowerShift112PS / 140NmFWD7.9 / 5.3 / 6.314.1172
Makyajlı1.0L EB / 6 ileri tam otomatik125PS / 180NmFWD7.2 / 5.0 / 5.811.6180
Makyajsız1.0L EB / 5 ileri Manuel125 PS / 170 NmFWD6.6 / 4.7 / 5.412.7180
Makyajlı1.0L EB / 6 ileri Manuel125 PS / 170 NmFWD6.2 /4.6 / 5.212.7180
Makyajsız1.5L TDCI / 5 ileri
Manuel
95 PS / 215 NmFWD4.8 / 4.3 / 4.414.0160
Makyajlı1.5L TDCI / 6 ileri
Manuel
100 PS / 215 NmFWD4.5 / 3.8 / 4.114.0160
Makyajlı1.5L EcoBlue / 6 ileri
Manuel
125 PS / 300 NmAWD4.8 / 4.4 / 4.510.9181

Sağlam ve Zarif Tasarım

Yeni Ford EcoSport, orta boy Kuga ve büyük Edge’in yansıttığı cesur ve dinamik Ford SUV stil özelliklerine sahip. Ayrıca Xenon aydınlatma sistemi de opsiyon olarak listeye girmiş durumda. Sanıyorum B segmentinde ilk kez sunan Ford.

EcoSport artık kullanımı daha kolay kontroller ve yumuşak dokunma malzemeleri; kolay çalıştırma ve daha az düğme içeren, ergonomik tasarlanmış yeni bir orta konsol ile yeni bir iç mekan artısı sunuyor. Yeni koltuk tasarımları, ön ve arka yolcu konforu için optimize edilmiş ve kısmi deri de dahil olmak üzere daha lüks bir his veriyor. Yolcular, iç ambiyans aydınlatlasını yedi renkten birine ayarlayarak ruh haliyle eşleştirebilirler.

Yeni Ford Fiesta 2017 Tanıtıldı (Fiesta MK7)

Bagajdaki ayarlanabilir kademe sayesinde eşyalarınızı gizleyebilir veya bagaj kapasitesini 334 litreye çıkarmak için kademeyi düşürebilirsiniz. Yeni orta konsol, tablet bilgisayarlar veya aperitifler yiyecekler için ideal; katlanabilir, sürgülü yolcu kol dayanağına sahip.

EcoSport ST-Line, benzersiz Ford Performansından esinlenerek üretilen tamponlar ve yan etekler, siyah tavan rayları ve far çerçeveleri, 17 inç koyu alaşım jantlar, ST-Line tokası ve uzatılmış boyalı çatı ve kapı aynaları standart olarak sunuyor. İç mekan, ST-Line deri kaplamalı düz tabanlı direksiyon simidi; Miko®-Dinamica kırmızı dikişli kısmi süet deri koltuklar; deri el fren kolu ve vites topuzu; ST-Line yazılı eşik plakaları; ve paslanmaz çelik spor pedalları sunuyor.

Gelişmiş Sürücü Yardım Teknolojisi

Yeni Ford EcoSport ileri teknolojileri kullanarak daha kolay ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşatmak için komuta eden SUV sürüş pozisyonunu ve Ford’un sürüş dinamiklerine katkıda bulunuyor.

Ford’un sofistike SYNC 3 iletişim ve eğlence sistemi Apple CarPlay ve Android Auto ™ ile uyumlu. SYNC 3, EcoSport’un 8-inç renkli dokunmatik ekran ile desteklenmekte olup ayrıca 6,5 inç renkli dokunmatik ekran ile de sunuluyor olacak. 4.2 inç’lik ekran ise bluetooth bağlantısı ve iki USB girişi ile birlikte sunulacak.

Yeni bir B&O PLAY ses sistemi yükseltilmiş bir ses deneyimi sunar; bagaja monte edilmiş subwoofer ve konsol ortasında yer alan midrange hoparlör de dahil olmak üzere on hoparlöre sahip olan sistem, EcoSport için özel olarak kalibre edildi ve hassas dengeleme ve ses karıştırma işlemine izin veren en yeni Dijital Sinyal İşleme Yükselticisi tarafından kontrol edildi, Surround Ses ayarı da dahil.

EcoSport ilk kez, sürücülerin hız limitleri altında kalmasına yardımcı olan Ayarlanabilir Hız Sınırlayıcı ile Hız sabitleme ve parkı daha verimli ve daha güvenli hale getiren bir Arka Görüş Kamerası sunuyor.

Isıtmalı bir direksiyon ve Elektronik Otomatik Sıcaklık Kontrolü konforu artırıyor. Temel sürüş bilgisine erişmeyi kolaylaştıran yeni bir 4,2 inçlik dijital gösterge ekranı ve daha fazla rahatlık sunuluyor.

Sürücü yardım teknolojileri arasında, sürücüyü yanına yaklaşan araçlara uyarabilen Ford’un Kör Nokta Bilgi Sistemi ve motor torkunu ayarlayan Devrilme Koruma Sistem yer almakta.

Geliştirilmiş yolcu koruması şimdi, sürücü ve yolcu ön hava yastığı, sürücü diz hava yastığı, ekstra göğüs koruması sağlayan ve yolcuyu darbeden uzaklaştıracak şekilde tasarlanmış yeni yan hava yastığı; ve maksimum yan darbe koruması sağlayan yeni perde hava yastıklarına sahip.

Ford Motor Company’in global B-car araç hattı direktörü Gary Boes, “Kompakt SUV müşterilerinin istediği daha fazla güven ve kontrol sağlamak için yeni Ford EcoSport’un kalitesini, teknolojisini ve çok yönlülüğünü geliştirdik” ve “Sürücüler her zamankinden daha rahat ve kendinden emin hissedecekler.” dedi.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.