2019 Yeni Lincoln Aviator’a yakından bakıyoruz.

Öncelikle Aviator hangi sınıf? Bu bir Crossover değil anavatanın sınıflandırmasına göre bir ortaboy bir SUV. Ee tabii lüks sınıf bir de. Crossover’ın temelinde binekler yer alırken SUV temelinde ise kamyonetler var. Tabii bu kavramlar arasında kırmızı çizgi yok her ikisi için de istisna araçlar veya markalara göre sınıflandırmalar var. Bu aracın özeline bakacak olursak temelinde arkadan itişli kamyonet var. Türkiye’den sınıflandırma yapacak olursak D sınıfı Ford Edge‘in (Nautulis) bir gömlek üstü oluyor, hacim ve sunum olarak. Cümlenin başında ortaboy demiştim, şimdi bu ortaboy ise tam boy hangisi diyebilirsiniz Lincoln cephesinde bir de Navigator mevcut.

  • Gelişmiş elektrikli hibrit teknolojisi ile Aviator Grand Touring, Lincoln’un yeni performans seviyesini sunuyor.
  • Anahtar olarak kullanılabilen telefon özelliği dahil olmak üzere, yeni Aviator’daki yeni teknolojiler sürücüler için zahmetsiz bir deneyim yaratmak üzere tasarlanmış.

Üç sıra koltuklu, ortaboy premium Lincoln Aviator; ABD’de en yüksek hacimli segmentine -ortaboy lüks pazarı- ve Çin’deki üçüncü en yüksek hacim segmentine küresel olarak girecek.

Şirket turboşarjlı 3.0 litrelik V6 motorunu ve pürüzsüz performans ve anlık tork sağlayabilen gelişmiş elektrikli hibrit teknolojiyi ilk kez bir araya getiriyor.

Aviator, dört tekerlekten çekişli ve benzin veya hibrit güç aktarma sistemi seçenekleriyle birlikte üç sıralı bir SUV içinde ihtiyaç duyulan yetenekli tipte premium servis sunuyor. 10 kademeli SelectShift® otomatik şanzımanla eşleştirilen standart versiyon çift turboşarjlı 3.0 litrelik V6 motorun 400 ps güç ve 542 nm tork ile etkileyici bir performans sunması bekleniyor.

Hibrit seçeneği ile Aviator Grand Touring, 3.0L çift turboşarjlı motor ve gelişmiş elektrik teknolojisiyle daha da yüksek performans sunuyor; 450 ps güç ve 813 nm tork.

Şarj Seçenekleri: Aviator Grand Touring standart bir şarj kablosuyla donatılacak. Bu seviye 1 veya seviye 2 şarj imkanı sunabiliyor. Halka açık şarj istasyonunda, evdeki şarj istasyonunda veya seviye 2 şarj kablosunda 240 volt kullanarak üç ila dört saat içinde tam şarj oluyor.

Batarya konumu sayesinde bagaj alanından ödün vermeden hibrit teknolojisi kullanılabiliyor. Müşteriler, üçüncü sıra katlandığında onları yığmaya gerek kalmadan ikinci sıranın arkasına dört golf çantası sığdırabilir. Ek olarak, araç 60 litrelik yakıt deposu ve yedek lastiği araçta yer alıyor. (Hibrit)

Lincoln Sürüş Modları, müşterilerin sürücü deneyimlerini daha da özelleştirmelerini sağlarken, 12,3 inç standart sunulan bir LCD gösterge paneli, güzel, okunması kolay dinamik grafikler ve komutlar ile seçimlerini destekliyor.  Bu arada konsoldaki ekran 10 inç boyunda.
Lincoln’ün beş özel ayarına ek olarak – Normal, Conserve, Excite, Slippery ve Deep Conditions – iki yeni mod özellikle Aviator Grand Touring için tasarlanmış. Bu modlar, Pure EV (öncelik batarya kullanımı) ve Preserve EV (öncelik motor kullanımı), bunlar elektrik enerjilerini ne zaman ve nasıl kullanacaklarını seçmelerine izin verirken, gelişmiş bir Heyecan (excite) modu performansı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı oluyor. Deep Conditions modunda araç en yüksek seviyeye çıkarken 110 km/h üstünde araç en düşük seviyeye iniyor.

Müşteri odaklı, sezgisel teknolojiler

Aviator, sürücüye yardımcı olmak için tasarlanan ve sezgisel teknolojiyi zenginleştirerek yolculuğun genel deneyimini artırıyor. En başında, süspansiyon sistemi ile “sürücüyü selamlamak” için otomatik olarak araç yere yakınlaştırılıyor ve Lincoln’un özel aydınlatması “hoş geldiniz” kucaklamasına yeni bir seviye katıyor. Bu özelliğin rahatlığı, kargo yükünü de kolaylaştırır.
Genel deneyimin zahmetsizliği, uyumlu akıllı telefonlarını araçlarına erişmek için bir anahtar olarak kullanarak müşterilerin girmesiyle devam ediyor. Araç sahiplerin araçlarını kilitlenmesini ve kilidinin açılmasını, bagaj kapağını açmasını ve en önemlisi, geleneksel bir anahtar olmadan aracı çalıştırıp çalıştırmasını sağlıyor. Telefonun şarjı biterse dediğinizi duyuyorum, çözümü hemen aşağıda.

Bir Anahtar Olarak Telefon özelliği ek olanaklar da sunuyor. Sürücüler, koltuk, ayna ve direksiyon kolonu konumlarını ayarlamak için bireysel tercihleri seçebiliyor. Araç sahipleri Aviator’u bir aile üyesine ya da arkadaşına ödünç vermek isterlerse standart akıllı anahtara ek olarak dört adede kadar standart “anahtar” verilebiliyor.

Telefon bataryası bittiğinde, giriş yapmak için standart dış tuş takımına şifre giriliyor ve aracı çalıştırmak ve sürmek için ortadaki dokunmatik ekrana yedek kod giriliyor. Telefon kaybolursa veya çalınırsa, müşteriler bu telefonu sistemden kolayca silebiliyor.

Ayrıca Lincoln için yeni sunulan Yol Önizlemeli Adaptif Süspansiyon, Aviator’un çukurları veya düzgün olmayan kaldırımı “görmesini” sağlayan ve mümkün olduğu kadar sürüşü olduğunca yumuşak tutmak için hemen süspansiyon ayarlaması yapabilen bir teknolojidir. Sistem yolu sürekli olarak tarayan gelişmiş bir kamera kullanıyor.

Tüm Lincoln araçları standart olarak Lincoln Co-Pilot 360 olarak bilinen bir dizi sürücü destek özellikleriyle gelir. Aviator’un gelişiyle, Lincoln’ün en gelişmiş sürücü destek teknolojileri, Lincoln Co-Pilot 360 Plus adlı yeni bir opsiyon ile sunulacak. Eklenenler: Sıkışık Trafik Yardımı (A.C.C, Şerit ortalama vs), Çarpışma önleyici direksiyon sistemi (Engelden manevra ile kaçar), Geri Fren Desteği (Geri geri giderken engel görürse fren yapar), Gelişmiş otomatik park sistemi (tek düğme ile tam otomatik park eder). Bunları Türkiye’de satılan Focus Mk4 ile de görmüştük.

Konfor ve rahatlık

Aviator’un ferah, havadar kabini, yatay çizgileri vurgulayarak rahatlatıcı bir sığınak sağlamak için görsel dağınıklığı en aza indirir. Opsiyon sunulan Revel Ultima 3D Ses Sistemi, kabin içindeki 28 hoparlörden gelen zengin sesle otantik bir konser salonu deneyimini yeniden yaratıyor.

Ergonomik olarak geliştirilmiş bir direksiyon simidi, kullanım ve kişiselleştirmenin nihai kolaylığı için tasarlanmıştır; Sesli komut düğmesine erişmek için saat 10 konumunda sadece başparmak hareketlerine ihtiyaç duyuyor. Direksiyon simidi, müzik, telefon ve navigasyon fonksiyonlarını kontrol etmek için stratejik pozisyonlarda akıcı, dört yollu anahtarlara sahip.

Opsiyon sunulan Active Motion özellikli Perfect Position koltuklar, 30 yöne ayarlanabilen, masaj kabiliyeti ve en üst düzeyde konfor için sürücü ve ön sıradaki yolcu için ek bel desteği sunuyor ayrıca esnek ikinci sıra koltuklar öne ve arkaya doğru yaslama ayarına sahip ve üçüncü sıraya kolay erişim için öne doğru kaydırılabiliyor.

Diğer kolaylık özellikleri arasında ön sıradaki orta kol dayama içinde bulunan kablosuz telefon şarj pedi bulunurken, ön sıradaki yolcu için kullanışlı bir medya kutusu bulunmakta. Kabin boyunca birden fazla güç çıkışı ve standart bir Wi-Fi hotspot mevcut. Şarj pedinin yerini ve kullanımını çok beğendim hem ortalıkta telefon yok hem de yer kaplamıyor, acilen erişebilir Ford’lara da gelse iyi olur.

Hep opsiyonlardan bahsettim, şimdi de bazı standart donanımlardan bahsedeyimçok temele inmeden-;
elektrik ayarlı direksiyon kolonu, Çapraz Trafik Uyarısı ile Kör Nokta Tespiti; Otomatik Acil Durum Frenlemeli (AEB) Ön Çarpışma Yardımı, Şerit-Tutuş Sistemi, Yıkayıcı ile arka görüş kamerası, Arka Koltuk Ses Kontrolleri, 14 hoparlörlü Revel Ses Sistemi, 12 yönlü elektrikli ön koltuklar, Full Led farlar, elektrikli bagaj kapağı, 20 inç jant, 360° kamera ve sürücü/yolcu diz hava yastığı.

Galeri

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.