Ford, araç hırsızlığına karşı koruma için kullanılmadığında anahtarsız giriş anahtarlarını devre dışı bırakan güvenlik teknolojisi sunan modellerin sayısını artırdı.

12 Nisan 2019 tarihli haberimizde bu güvenlik teknolojisinin Fiesta ve Focus ile sunulmaya başladığını yazmıştım, şimdi bu araç yelpazesi genişliyor. Ne yazık ki daha önce aldığım bilgiye göre o dönemde Fiesta ve Focus ile bize sunulmuyordu. 

Fiesta ve Focus‘un ardından bu yenilikçi özellik, Puma, Kuga ve Mustang Mach-E‘ye standart olarak eklenmiş. (İngiltere için)

Geçen yılın başında satışa çıkan Puma’nın tüm üretimi, hareket sensörlü anahtarlıkları içeriyor. Hafif hibrit, plug-in ve tam hibrit Ford Kuga üretimi geçen yıl Temmuz ayından itibaren bu özelliğe sahip. (İngiltere için)

Güvenlik analistlerinden Retainagroup’dan elde edilen rakamlar, akıllı anahtarlıkları iki yıl önce piyasaya süren en son Fiesta’nın hırsızlıklarının, çalınan önceki Fiesta’ların sayısına kıyasla üçte iki oranında düştüğünü gösteriyor:

Fiesta Hırsızlığı İstatistiği

 Son Fiesta 2018-2020Önceki Fiesta 2009-2017
Toplam satılan223.6001.027.000
Hırsızlık sayısı (2020 yılında)2313.152
1.000 başına hırsızlık 1.033.07

Akıllı Güvenlik – Nedir? Nasıl Çalışır?

Her marka arabanın anahtarsız giriş anahtarları, “röle kutusu” ekipmanına sahip ve bu hırsızlar tarafından, dışarıya park edilmiş araçların kilidini açmak ve çalıştırmak için evdeki anahtarlıklardaki sinyali uzatmak için kullanılmakta.

Ford kumandanın içindeki yeni bir hareket sensörü, kumandanın 40 saniyeden uzun süre hareketsiz kaldığını tespit ediyor ve uyku modununa geçiyor ve böylelikle kumanda sinyal yaymayı kesiyor.

Kumanda taşındığı anda tekrar uyanıyor, yani arabaya yürüdüğünüz zaman kumanda tamamen işlevsel duruma geçiyor. Ek olarak, anahtarlar aracın sadece iki metre yakınında çalışacak şekilde programlanmış.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.