Ford, arkadan tahrikli (RWD) Transit modelleri için yakıt verimliliği, dayanıklılık ve 2.800 kg’a kadar çekme yeteneği sunan yeni 10 vitesli (tam) otomatik şanzıman seçeneği üretmeye başladı.

Yeni şanzıman, market teslimat kamyonetleri, acil durum müdahale araçları ve motor-karavanlar ve Ford’un fabrikada üretilen 15 koltuklu ve 18 koltuklu Transit minibüsleri gibi yüksek ağırlıkla baş edebilen RWD Transit için ideal bir çözüm sunuyor.

Transit Minibüs

Ford mühendisleri tarafından şirket içinde geliştirilen ve ödüllü Ranger ve F150 pick-up’ların yanı sıra Mustang spor otomobili gibi çeşitli modellerde kanıtlanmış olan akıllı şanzıman; daha geniş araç kullanan araç sahipleri ve şirket sahipleri için, motorların en verimli şekilde çalışmasına olanak tanıyan daha geniş bir oran dağılımı kullanılarak yakıt maliyetlerini en aza indirecek şekilde tasarlanmış.

Bilgisayar simülasyonları, daha sık vites değiştirme sırasında kaybedilen enerjiye karşı daha fazla oranın faydalarını dengeleyerek şanzıman mimarisinin optimize edilmesine yardımcı olmuş.

CIDAS (Casting-Integrated Direct Action Solenoid), debriyaj basıncı doğruluğunu arttırır ve daha hızlı ve akıcı vites değişiklikleri sağlamak için strok süresini azaltır, böylece daha ağır torkun daha hafif çalışması için yola daha fazla tork aktarılır. Bu aynı zamanda sürücülerin aynı performans sonucu için daha az gaz kullanabileceği anlamına geliyor.

Patentli düşük viskoziteli şanzıman sıvısı, iç sürtünmeyi azaltır, yakıt verimliliğini daha da artırır ve bileşen aşınmasını azaltır ve aynı zamanda programlı sıvı değişikliklerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Değişken kanatlı pompa, pompalamayı talebe göre değiştirir, bu da parazit kayıplarını azaltır ve araç rafineliğini iyileştirir. Yüksek hızlı tek yönlü kavrama, düşük hızlı vites değişiklikleri sırasında titreşimi ve sertliği de önemli ölçüde azaltır – kabinde uzun zaman harcayan sürücülere fayda sağlar.

Transit 10 ileri Otomatik Şanzıman

Ford’un en yeni 170 PS 2.0 litrelik EcoBlue HDT (Ağır Hizmet) dizel motoruyla çalışan RWD Transit varyantlarında bulunan 10 vitesli otomatik şanzıman, yüksek ağırlıkta çalışan, sık sık çeken ve yüksek yoğunluklu çalışma programlarına sahip ticari araçlarda ağır hizmet kullanımına uygunluk için dayanıklılık testinine tabi tutulmuş. Şanzıman, geliştirme sırasında binlerce kilometre off-road yarışları da içeren 6 milyon kilometreden fazla dayanıklılık testinden yararlanılmış.

10 vitesli şanzıman, daha hafif hizmet tipi önden çekişli Transit için mevcut olan mevcut 6 vitesli otomatik şanzımanla birlikte sunulacak.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.