Dördüncü nesil Focus’un tanıtıldığı günden iki yıl sekiz ay sonra Çin versiyonuna güncelleme geldi. Karşınızda Çin işi Yeni 2021 Ford Focus.

2018 Nisan ayında küresel olarak tanıtılan Focus, Çin’de küçük bir güncelleme alarak yenilendi. Bu değişiklikler, müşteri geri dönüşleriyle fazla beklemeden devreye alınmışa benziyor.

Tüm Focus Ailesi (Çin)

Öncelikle dışardan baktığımızda ST-Line serisinde bir değişiklik yok. Titanium serisinde ise sis farı ve panjur tasarımı tamamen değiştirilmiş ve ST-Line’a benzer sis farı tasarımına geçilmiş. Aynı zamanda Active serisinin Wagon versiyonu da görsel yeniliklerden nasibini almış.

2021 Çin Ford Focus Titanium

Avrupa için benzer sis tasarımı geçişini görebiliriz ancak panjur seçiminde Avrupa’da bunun sunulacağına ihtimal vermiyorum. Benzer değişiklikleri Çin’de süreli görmekteyiz ve genelde Avrupa’da daha az dikkat çeken gözü yormayan tasarımlar seçiliyor.

En büyük değişim iç mekanda diyebiliriz

Gösterge kümesi, Avrupadaki Focus’un aksine daha küçük ve ortada konumlandırılmış bir dijital ekrana sahip; boyutu ise 12.3″ değil 8″. Burada Avrupa’daki Focus’un dijital ekran güncellemesinden farklı bir tip ekran görüyoruz. Ekranın hemen altında artık bir kontrol ünitesi de yer almıyor.

Klime ünitesinin tasarımı ve işlevleri de çoklu medya sistemiyle entegre edilerek değiştirilmiş. Oldukça sade görünüme kavuşan konsol; en çok kullanılacağı düşünülen işlev butonlarıyla, kullanıcılarını ekranla fazla içli dışlı olmasını da engelleyecektir.

Eğlence sisteminde ise 2019’da tanıtılan ve daha önceden devreye alınan SYNC+ sistemi devam ediyor. Buradaki ekran 12.3″ büyüklüğünde, bu sistemin detaylarına buradan erişebilirsiniz.

Avrupa için Ford SYNC 4 sistemi devreye alınacaktır, yani bu bölümde de Avrupa güncellemesi çok daha farklı olacak.

Kaputun içi de iç mekandan sayılır mı?

Tüm motorlar artık Euro 6 normlarını destekliyor ve 1.5 EcoBoost 174 ps güç üreten motor 8 ileri tam otomatik şanzımanla birlikte sunuluyor. Avrupa’da nadiren sunulan 1.5 atmosferik 123 ps motor ise (EVET Türkiye’deki) Çin’de yerini korumaya devam ediyor.

2021 Çin Focus İç Mekanı

İç mekana da şık bir ambiyans aydınlatama eklenmiş ama neden yarıda kesildiğine dair bir bilgim yok 🙂 Bakalım bu değişiklikleri Avrupa’da görebilecek miyiz, ne dersiniz? Aşağıdaki galerilerden diğer detaylara erişebilirsiniz.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.